Battleship & Connect 4

Napsal Lukáš Sedláček dne 17.02. 2009 v 00.20

D8: Voda. A4: Zásah. E6: Zásah, potopeno. A nedáme si radši piškvorky? V novém zpracování dvou známých her nám EA nabízí obojí!

Hodnocení

6.5

Žánr

logické

Platforma

Java

Distributor

EA Mobile

Vývojové studio

The Mighty Troglodytes

Web

Verdikt

Další zpracováni „papírových“ her nijak nenadchne, ale ani vyloženě nezklame. Na pár zahrání to stačí, na delší sezení s telefonem v ruce však tato hra určitě není.

Všichni jistě známe ze školních lavic okamžiky, kdy jsme se během nenáviděného předmětu mohli nudou ukousat a neměli do čeho píchnout, leda tak kružítkem do vedle sedícího spolužáka. Postačil jeden čtverečkový papír a za silného láteření pedagoga mohly vypuknout hry staré jako škola sama, totiž piškvorky a lodě. Doba se změnila a nám už nestačí k zábavě jen papír a tužka. V nové mobilní hře se nám dostane zpracování hned obou oblíbených her současně!

 

Na displeji mobilních telefonů nevidíme tyto hry prvně. Autoři se vždy musí snažit, aby právě jejich verze byla tou nejlepší a nejlépe hratelnou. A co v případě vývojářů z francouzského týmu The Mighty Troglodytes? Ano, snažili se. Vlastně převedli do digitální podoby stolní (cestovní) verze dvou oblíbených her, piškvorek a lodí neboli námořní bitvy. Podívejme se na každou zvlášť.

Battleship, česky Lodě nebo Námořní bitva. Nemá cenu nijak podrobně vysvětlovat pravidla, ale pro jistotu raději menší osvěžení paměti pro ty, co už školním lavicím odrostli. Dva hráči si na čtvercovém poli rozmístí předem stanovený počet lodí. Cílem hry je postupným odhalováním pozic soupeřových lodí potopit všechna jeho plavidla. V našem případě se hraje na poli 10x10 čtverečků s loďmi o objemu 5, 4, 3, 3 a 2 čtverečky. Žádná z nich bohužel nemá jiný tvar než kvádr. Například u velkého křižníku by nebylo špatné z části dvouřadé zpracování.

Na začátku si zvolíte hru buď proti computeru, nebo proti soupeři a vyberete jednu ze čtyř postav, které představují námořní hodnosti. Na výběr máte z několika módů. Klasická střídavá palba, opakovaná palba po úspěšném zásahu, palba s nabíjením po výstřelu nebo salvo, tedy střídavá palba pěti ran. Poté si dle své taktiky rozmístíte lodě a samozřejmě je i případně pootočíte o 90 stupňů. Jinak si můžete zvolit automatické rozestavení. Zajímavé je, že se lodě mohou jakkoliv dotýkat, a to klidně po celé své délce. V praxi to znamená těžší odhalení soupeřových lodí. Pokud se lodě jindy nesmí dotýkat ani cípem, lze snadno určit okolní volná pole jako vodu. Hrací pole se podobá stolní verzi hry. Jednotlivé čtverečky mají dírky, do kterých zapadají kolíky a označují se jimi domnělá obsazená místa. Při hře proti computeru se vám po označení pole objeví animace, jak letí vystřelená raketa a zasáhne buď některou loď, nebo vodu. To vás začne od samého začátku rozčilovat a budete se toto "zpestření" vypnout či nějak jinak zrušit. Marně. Oproti papírové verzi se aspoň dozvíte, který druh lodi jste zasáhli, protože se v rohu obrazovky zabarví jeden dílek dané zasažené lodi. Vše je doprovázeno jednoduchými zvukovými efekty – šplouchnutím vody, výbuchem, hvízdáním střel a také vibracemi.

Nemáte-li zrovna chuť vypálit pár raket na soupeřovu flotilu, můžete si střihnout piškvorky. Opět se jedná o podobu stolní hry, kdy do vertikální tabulky s otvory vhazujete seshora žetony neboli tokeny. Oproti papírové verzi je rozdíl v tom, že tokeny (vlastně pomyslná kolečka a křížky) spadnou vždy na dno hracího pole, resp. na nejsvrchnější token zvoleného sloupce. Vhazujete střídavě vy a computer/soupeř po jednom žetonu, přičemž máte na výběr klasickou hru nebo hru s časovým limitem. I ten si můžete nastavit na tři úrovně. Dokonce si zde zvolíte jednu ze tří obtížností (při pře proti computeru). Některé tokeny mají speciální vlastnost, takže například propustí soupeřův token skrz pole pryč nebo ho naopak vůbec nepustí do toho sloupce, ve kterém se nalézají. Ani zde nechybí základní zvukové efekty a vibrace.

Grafické zpracování odpovídá nenáročnosti hry a potěší majitele nejen nových telefonů. Jinde občas kritizovaný zvuk zde obstál. Bohužel ani v lodích, ani v piškvorkách nenajdete žádnou progresívní hru, kde byste kupříkladu plnili jednotlivé levely podle různých pravidel. Je to tedy jen o tom zahrát si pro zábavu kdykoli máte chuť. Kvalitu by jistě pozvedla možnost hrát multiplayer přes bluetooth. Půjčovat si mobil z ruky do ruky přece jenom není to pravé ořechové, navíc musíte pořád dokola shlížet upozornění, abyste předali telefon druhému hráči. Hra by více seděla jako vestavěná freewarovka. Kdybych ji měl zařadit do seznamu her vhodných k pořízení, nevím, jestli bych pro ni našel místo na zaplněné první stránce. Jiné hry nemůžete hrát jinde než na obrazovce herního zařízení, zatímco tyto dvě ano. Nic naplat, čtverečkový papír a zábava ze školních lavic či táborových stanů má své kouzlo i nadále.

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit. Pokud nemáte účet můžete se zaregistrovat.

Zatím žádný komentář

NEJOBLÍBENĚJŠÍ

HRY DO MOBILU

God of War: Betrayal

God of War: Betrayal

Pokud chce Kratos získat zpět svou pozici boha války, musí využít destruktivní zbraně a magické útoky.

Tournament Arena Soccer 3D

Tournament Arena Soccer 3D

Tournament Arena Soccer 3D je unikátní java hra, fotbal ve 3D prostředí. Bitva na hřišti začíná! Zvolte si svůj tým a vyhrávejte zápasy! K dispozici je...

Facebreaker

Facebreaker

Zasyp soupeře údery, ať ani rána nepadne vedle v této boxerské arkádě! Znič mimořádně silné protivníky s jedinečnými styly a unikátními pohyby....